Jak dochować należytej staranności
Od 2019 r. na płatników, którzy dokonują wypłat na rzecz zagranicznych kontrahentów i chcą zastosować inne zasady opodatkowania niż wynikające z polskich przepisów, nałożone zostały dodatkowe obowiązki związane z weryfikacją transakcji i kontrahentów.
W pierwszym tekście z cyklu dotyczącego zmian w pobieraniu podatku u źródła zawarliśmy podstawowe informacje o nowych przepisach („Rewolucyjne zmiany w podatku u źródła", Rzeczpospolita z 2 stycznia 2019 r.). Drugi tekst z cyklu omawia zagadnienie należytej staranności – jedno z kluczowych w zakresie podatku u źródła, które obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Chodzi o wprowadzenie obowiązku dochowania tzw. należytej staranności przy poborze podatku i stosowaniu stawek obniżonych lub zwolnień z podatku. Zmiana ta z całą pewnością w sposób znaczący wpłynie na stosowane dotychczas przez płatników zasady poboru podatku oraz weryfikacji kontrahentów i dołoży nowych obowiązków, które do tej pory nie były realizowane przez podmioty dokonujące płatności zagranicznych.
Warto zwrócić uwagę, że pojęcie należytej staranności po raz pierwszy pojawia się wprost w odniesieniu do przepisów ustaw o podatkach dochodowych (dotychczas w aspekcie podatkowym kojarzone było raczej z regulacjami w zakresie VAT) i jest to swego rodzaju nowość, jeżeli chodzi o rozliczenia w zakresie CIT i PIT. W aspekcie podatku u źródła pojęcie to zostało wprost wskazane w nowym brzmieniu art. 26 ust. 1 ustawy o CIT (analogiczna regulacja w PIT), zgodnie z którym zastosowanie obniżonej stawki podatku, zastosowanie zwolnienia lub niepobranie podatku (np. zgodnie w umowami o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta